Porady specjalistów

Porady specjalistów

CIĄŻA CIĄŻY CZY USKRZYDLA ?


Bycie w stanie błogosławionym to dla wielu kobiet stan upragniony. Dla niektórych jest to zaskoczenie. Dla wszystkich – czas niosący wielkie wyzwanie zarówno w sferze emocjonalnej jak i fizycznej. Przed młodą kobietą dziewięć miesięcy, w ciągu których musi dbać nie tylko o siebie, ale i o małego człowieka w jej łonie, oraz cierpliwie znosić różne dolegliwości. Jednocześnie warto zadbać o to, by nie stracić radości z tego, że wkrótce mały dzidziuś będzie najwspanialszą istotą na świecie, wokół której będzie się koncentrować całe życie.
 Do zajścia w ciążę warto się przygotować. Myśli, uczucia i zachowanie człowieka mają bezpośredni wpływ na jego zdrowie. Możemy tak modyfikować swoje zachowania, by miały pozytywny wpływ na nasze zdrowie, w tym na zdrowie rozwijającego się w brzuszku dziecka. Jeżeli ciału będzie brakować równowagi przed poczęciem, ciąża ten stan zaostrzy. Jeśli przeżywasz jakiś konflikt z partnerem, wciąży będziesz bardziej sfrustrowana. Bóle fizyczne np. spowodowane jakimś urazem – zaostrzą się w czasie ciąży. Nawet będąc w ciąży nie jest za póĹşno aby zacząć stosować zdrowe nawyki. 
 Warto przemyśleć swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Zrobić liste objawów braku równowagi i ustalić jej przyczyny. Może należałoby zrezygnować z niektórych potraw, po których czujesz się ociężałą, albo masz zgagę? Na przykład po rzuceniu palenia ze względu na dobro dziecka zauważasz dodatkowo, że masz więcej energii, nie masz duszności, rzadziej spotyka cię zadyszka. 
 A zgodnie z hasłem "w zdrowym ciele zdrowy duch" warto podjąć regularne ćwiczenia, jeśli dotąd ich nie stosowałaś. Aktywność fizyczna poprawia nastrój, przemianę materii, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce i płuca oraz odporność immunologiczną. Aktywnośc fizyczna owocuje mniejszą ilością przypadków cukrzycy ciężarnych czy stanów przedrzucawkowych. Umiejętnośc radzenia sobie ze stresem wzmacnia relacje z bliskimi i wpływa pozytywnie na zdrowie dziecka i jego przyszłe zachowanie. Przyda się również w póĹşniejszym "zwykłym" życiu.

Przygotowanie do ciąży
1. Planując zajście w ciąże należy udać się do lekarza, aby zbadać swój stan zdrowia. Jeśłi przyjmujesz leki na jakąś chorobę przewlekłą, upewnij sie , czy w związku z ciążą mozesz je przyjmować nadal. Jeśłi nie – lekarz zaproponuje alternatywną terapię. Warto udać się do dentysty – w czasie ciąży bolący ząb może narobić nie lada problemów, a nie wszystkie zabiegi będa bezpieczne dla dziecka. Podobnie – wykonaj rtg płuc, jeśłi wymagają tego badania okresowe w pracy. Udaj się do dermatologa, jeśłi masz jakieś niepokojące zmiany skórne, znamiona.

2. Jeżeli jesteś osoba tęższą – odchudzanie należy przeprowadzić PRZED zajściem w ciążę. PóĹşniejsze eksperymenty mogą poważnie zaszkodzić rozwojowi i życiu dziecka. Osoby z nadwagą mają problem z zajściem w ciążę, a potem w czasie ciąży gorzej ją znoszą i mają więcej problemów, w tym medycznych.

3. Rozważ swoją dietę i przyjmuj witaminowe preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży lub ją planujących. W aptece znajdziesz ich bogaty wybów. Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego, niezbędnego dla rozoju układu nerwowego dziecka – trzy miesiące przed i trzy miesiące po poczęciu.
Dieta przyszłej mamy: Jak najwięcej warzyw, potrawy pełnoziarniste, ryby morskie (kwasy omega), nabiał i inne preparaty zawierające wapń; w mniejszych ilościach owoce, rośliny strączkowe, oleje – najlepiej roślinne; w małych ilościach białe pieczywo, ziemniaki, makaron, czerwone mięso, masło.
4. Aktywność fizyczna: Zwróc uwagę na prawidłową postawę. RozluĹşij ramiona i oddychaj swobodnie. Wybierz się na interesujący spacer, koniecznie w wygodnym obuwiu. Po spacerze rozciągnij mięśnie. Ubieraj się odpowiednio do pogody. Myśl o pogodnych, przyjemnych rzeczach. Ciągłe zamartwianie się o różne sprawy najczęściej nie przynosi rozwiązania a tylko poglębia niepotrzebny stres. Myśłenie pozytywne jest podstawą dobrego samopoczucia twojego i małego człowieka.



więcej więcej porad specjalistów